wtorek, 5 marca 2013

Podkowa...

Mija kolejny dzień mojego pobytu w Pomeranii. Zwiedzam oglądam, zachwycam się. Wszystko jest takie ogromne... Muszę podziwiać po kawałku. Dzielić sobie urodę miejsca na drobne radości. Wczoraj znalazłam podkowy. Czy to znaczy, że znalazłam szczęście?  


 
Wiara w  magiczną moc podkowy przypisywana jest Anglikowi. Św Dunstan, arcybiskup Canterbury w młodości był kowalem. Zgodnie z legendą  w roku 959 w jego kuźni zjawił się diabeł,  żądając podkucia. Udało się oszukać i uchwycić diabła. W ostateczności Dunstan uwolnił diabła, jednak wymusił na nim uroczystą obietnicę, iż nigdy nie nawiedzi żadnego domu, nad którego drzwiami wisieć będzie podkowa. 

Jest jeszcze inne źródło wiary w magiczną moc podkowy. Od  stuleci  wierzono, ze żelazo, które jest  surowcem na podkowy, nie ulega żadnym złym siłom. Na magiczne postrzeganie podkowy niewątpliwie miał wpływ  jej kształt, kojarzony  z półksiężycem. Półksiężyc od stuleci uchodził za symbol płodności i szczęścia. 

Tyle legendy.. znalazłam jeszcze kilka zdań i faktów historycznych. Święty Dunstan z Canterbury  - urodzony ok. 909r. w Baltonsboroughw h. Somerset, zm. 19 maja 988 w Canterbury – opat klasztoru Glastonbury, arcybiskup Canterbury (960-988), święty Kościoła katolickiego. Był jednym z głównych przeciwników władców Wesseksu, znany z reform monastycznych. Sponsorował wyprawy misjonarzy do Skandynawii. Był jednym z doradców Edmunda I, za panowania Edreda był głównym ministrem. Po wstąpieniu na tron Edwina (955) stracił część swoich wpływów, które odzyskał za Edgara – jedynego króla Anglii. Po śmierci Edgara koronował jego syna, późniejszego Edwarda Męczennika. Po jego śmierci tron objął Ethelreda II (978), a Dunstan wycofał się z życia politycznego. W młodości był wielkim sympatykiem poezji miłosnej Owidiusza, czego zresztą później żałował, bowiem dostrzegł, że ars amandi nie daje się przełożyć na alegorię pełnej poświęcenia miłości Chrystusa do Kościoła.

Święty Dunstan jest patronem kowali, złotników, ślusarzy oraz muzyków.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dunstan_z_Canterbury

A oto jego wizerunek...


DunstanLarge.jpg
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dunstan_z_Canterbury


Wiara w szczęście przynoszone przez podkowy zachowała się do dziś. Podkowa jest częstym motywem w biżuterii. Znalazłam piękną bransoletkę i broszkę...      źródło:http://sklepkarina.pl/bi%C3%85%C2%BCuteria-branzolety-naszyjniki-c-76_81_101.html?osCsid=9j4t9sbpehb4pq55phs79ar044

 

 źródło: http://sklepkarina.pl/bi%C3%85%C2%BCuteria-broszki-spinki-c-76_81_102.html?osCsid=9j4t9sbpehb4pq55phs79ar044

Ach jaka szkoda, że nie ma biżuterii dla myszy.... :-( 
Z pozdrowieniami i życzeniem szczęscia zaklętego w podkowie
Mysz Lineta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz